SGK uzmanı içerden aldığı duyumu canlı yayında aktardı! En düşük emekli maaşı için net rakam verdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulan mart ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte, memurlar ve emekliler için belirlenen üç aylık enflasyon farkı da gün yüzüne çıktı.

SGK ve Bağ-Kur emeklileri için ocak ayında %6,70, şubat ayında %4,53 ve mart ayında %3,16 enflasyon farkı hesaplandı. Bu durumda, üç aylık dönem için enflasyon farkı %15,06 olarak kaydedildi.

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları için bu yılın ilk üç ayında %15,06 oranında enflasyon farkı ortaya çıktı.

Memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ocak ayında %15’lik toplu sözleşme zamı yapılmıştı. Ocak ile haziran arasındaki dönemde enflasyon %15’in üzerine çıkarsa, fazla olan kısım temmuz ayındaki maaşlara yansıtılacak.

Ancak, memur maaşları ve emekli memur aylıkları için ocak ile mart arasındaki enflasyon farkı oldukça düşük bir oranda, %0,05 gibi gerçekleşti.

Öte yandan ocak ayında milyonlarca emekliye %49,25’lik bir maaş artışı yapıldı, ancak bu artış 6.700 TL’nin altında kök aylığı alan emeklileri etkilemedi. En düşük emekli maaşı ise 10.000 TL olarak belirlenmişti.

Şimdi emekliler, Temmuz ayında ne olacağını merak ediyorlar. Birçok emekli, bugünlerde açlık sınırının 16.000 TL olduğu bir dönemde maaşlarının yetersiz olduğundan şikayetçi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise emeklilerin bu haklı taleplerini Temmuz ayında karşılayacaklarını açıkladı.

SGK Uzmanı İsmail Sevinç, canlı yayında en düşük emekli ve memur maaşlarını detaylı bir şekilde hesapladı ve tablo olarak sundu.

“SEYYANEN ZAM İLE ÇÖZERİZ”

SGK Uzmanı İsmail Sevinç, bu konuda canlı yayında açıklamalarda bulundu ve tablo şeklinde detaylı hesaplamalarını sundu.

Sevinç, “2024 Temmuz ayında, en düşük memur aylığına yapılan yüzde 25’lik enflasyon tahminiyle, maaş miktarının 32.860 TL’den 41.075 TL’ye yükseleceğini öngörüyoruz.

Benzer şekilde, en düşük emekli aylığına da aynı oranda bir artış yapılırsa, 10.000 TL olan maaş miktarı 13.000 TL’ye yükselecek. Bu durumda, iki aylık arasındaki fark 28.000 TL’ye çıkacak. Emekli maaşlarını seyyanen zam ile artırabiliriz, aksi takdirde bu sorunu çözmemiz mümkün olmayabilir” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir